Ja ani neviem ako začať, ale začnem asi tým, ako vznikol Vegmezán.
To ako som sa stala vegánka som vám už napísala aj povedala. A ak ste nečítali môj príbeh, môžete to napraviť TU. Prechod na vegánstvo bol u mňa v podstate celkom jednoduchý, ba až krásny, lebo som objavila zasa nové chute a recepty. Preto odporúčam úplne každému načrieť vo vegánskych vôd, aj keď jete úplne všetko.
Ale bola jedna vec, ktorú som ako vegetariánka milovala a bol to práve parmezán. Najviac na svete som ho mala rada nastrúhaný s kvalitným olivovým olejom, čiernym mletým korením a mäkučkým bielym chlebíkom. A nevedela som si predstaviť ako ako vegánka budem jesť cestoviny bez parmezánu. (Áno viem, parmezán nie je vegetariánsky, ale teda mám stále na mysli syr Dziugas, ktorý sme si kupovali miesto originálu. )
Tak som sa inšpirovala svetom internetu a začala som si vyrábať vlastný parmezán z orechov. A čuduj sa svete chutil nám a keď som sa raz skusmo chcela vrátiť k Dziugasu, už mi vôbec nechutil. A sem tam si tento môj vegánsky parmezán dám aj s tým spomínaným olivovým olejom a chlebíkom.
Vegánstvo je pre mňa úplná alchýmia. Dokážete si upiecť, uvariť, vyrobiť čo len chcete a ešte k tomu aj zdravo. Strašne ma to baví.
Ako vznikol Vegmezán
Rovnako zapálení ľudia ako ja, sú okrem mnohých ľudí z rôznych kútov Slovenska aj mladí ľudia z Dolného Kubína, ktorí založili značku Nuttery. Začali výrobou mandľových mliek, makových mliek, lieskových mliek, jogurtov a presne si pamätám každý jeden produkt ktorý pridávali a ja som sa z toho strašne tešila.
Ani vo sne by ma nenapadlo, že raz budeme stáť za spoločným produktom „Vegmezánom“. Som im za to veľmi vďačná, že mi verili a veria.
Receptúra sa zdá byť veľmi jednoduchá, ale pomery surovín a štruktúru sme kreovali niekoľko hodín v Nuttery výrobni, aby chutil presne tak ako si ho robím doma.
Vegmezán vďaka vám putoval do veľa domácností a preto som sa rozhodla dať vám zopár inšpirácií na recepty. Respektíve tipy ako Vegmenzán používať v kuchyni.
Vegmezánové receptové okienko
Ako vás tak sledujem na internetoch, najčastejšie zaboríte lyžičku do nádobky a jete ho len tak. Hehe. Ja som robila to isté, keď som ho prvý krát ochutnala.
A samozrejme na cestovinách. To vás napadne určite ako prvé.
Ale sypem si ho na husté polievky, pečenú zeleninu, zapekám ním cestoviny, na záver si ním posypem pizzu a moja malá Sophi si ho minule pýtala aj na raňajkovú kašu. To už je pre mňa také diskutabilné, ale ja som takto v detstve všade liala kečup. Ak do polievky. Takže ju vlastne chápem :).
Ale pár konkrétnych a výborných receptov vám teda píšem ako som sľúbila.
Petržlenové pesto s vlašskými orechmi
Rýchle rizoto s pečenou zeleninou – vmiešajte na záver do rizota alebo použite ako posýpku
Babičkine stískanice ako plnka do stískaníc je Vegmezán božský
Vegánska musaka s batátmi, baklažánom a tempehovo paradajkovou omáčkou
Krémová hráškovo – brokolicová polievka s avokádom alebo kešu orechmi
Rýchli recept na sýtu, hustú polievku sa vždy zíde, všakže? Moja malá Sophi ju miluje a sú v nej samé zdravé veci, tak nech sa páči. Tu je stručný recept 🙂
Vo vode, tak akurát nad povrch zeleniny uvaríme asi 5 minút cca 200 gramov mrazeného hrášku a štyri ružičky brokolice. Obsah hrnca potom premiestnim do mixéra, pridám polku zrelého krémového avokáda, 3 PL sušeného lahôdkového droždia a trochu soli. Ak nemáte po ruke avokádo, pridate 60 g predmočených kešu orechov. Ak by sa vám polievka zdala hustá zrieďte ju trošku s rastlinným mliekom alebo vodou. Po vymixovaní polievku môžete ihneď servírovať.
Perfektná je práve spolu s mini Lavaš slimáčikmi
Pridaj komentár