Ani neviem, či som niekedy v minulosti za mojich mäsových čias jedla boloňské špagety. To skôr špagety s kečupom a so syrom, hehe. Vegánsku, respektíve zeleninovú verziu boloňskej omáčky som sa chystala uvariť už dlho. S kopou farebnej zeleniny, beluga šošovicou a pasýrovanými paradajkami. Niekedy ju vyskúšam aj s pridaním červeného vína, len to sa v našej domácnosti už niekoľko mesiacov nenachádza, keďže najneskôr o týždeň očakávame potomka :).
Omáčka je perfektná nielen na špagety, ale aj na opečený chlebík (niečo na štýl bruschetty) alebo ako plnka do tortilla placiek spolu s avokádom a kešu dipom.
Ja som si špagety dopriala s kváskovým tekvicovým chlebíkom so sušenými paradajkami, ktorý som si namáčala do omáčky. Cítila som sa ako pravá ryšava talianka :).
Vegánske spaghetti bolognese
Čas prípravy: 65 minút (z toho 45 minút bublanie v hrnci)
Recept pre 4 osoby
Potrebujeme:
- 200 g beluga šošovice
- 3 paličky stopkového zeleru
- 3 mrkvy
- 1 kápiu
- 1 cibuľu
- 3 strúčiky cesnaku
- 2 konzervy alebo zaváraniny krájaných paradajok
- 500 ml zeleninového bujónu
- 2 PL paradajkového pretlaku
- 1 ČL červenej sušenej papriky
- 1 ČL oregana
- 2 bobkové listy
- soľ / čierne mleté korenie
- 1 PL oleja
- obľúbené špagety
Na ozdobenie:
- čerstvú petržlenovú vňať
- vegánsky parmezán
V prvom rade si predpripravíme všetky ingrediencie. Cibuľu nakrájame na malé kocky a mrkvu, zeler a kápiu tiež nakrájame na kocečky, aby sme v omáčke nemali veľké kusy zeleniny. Očistíme si aj strúčiky cesnaku, ktoré ale budeme pridávať trošku neskôr ako zeleninu.
V hrnci alebo na väčšej panvici rozpálime olej, na ktorom približne 7 minút osmažíme kocky zeleniny s cibuľou. Ak by sa nám pripekala, podlejeme ju približne 0,5 dcl vody. Po tomto čase pridáme nastrúhaný alebo na kúsočky nakrájaný cesnak, 200 g premytej beluga šošovice, 2 PL paradajkového pretlaku, 2 konzervy krájaných paradajok, 500 ml zeleninového bujónu a koreniny. Okrem soli. Všetko spolu dobre premiešame a necháme zovrieť pod pokrievkou.
Pod pokrievkou omáčku varíme 15 minút. Potom ju odložíme, aby sa nám tekutina mohla postupne vyparovať. Čiže v odokrytom hrnci, či panvici ju varíme ešte ďalších 30 minút.
Špageti si uvaríme podľa návodu a vmiešame ich do hotovej omáčky. Ale len v prípade, že si ich idete vychutnávať hneď. My sme doma dvaja. Tak si polovicu omáčky necháme na druhý deň a už iba navarím čerstvé cestoviny. Alebo si omáčku dávame k tortilla plackám či k chlebíku.
Podávame ozdobené nasekanou petržlenovou vňaťkou, vegánskym parmezánom a „kvapkou“ kvalitného olivového oleja.
Dobrú chuť vám praje ReBarbora :).
Pridaj komentár