Niekedy sa mi inšpirácie na recepty objavia v sne :). Len v tomto prípade som si nebola úplné istá, či sa mi sníval, či som niekde videla inšpiráciu na internete. Tak som googlila a nič podobné mojej „predstave zo sna“ som nenašla.
Tak som sa vlastne aj potešila a pustila sa do receptu. Nebolo tam čo pokaziť, ani čo testovať. Čaro tekvicového gyrosu je práve v nakrájaní tekvice. Potom už len pridáme gyros korenie a tekvicu upečieme. Jednoduché. Také recepty mám rada a zistila som, že aj vy 🙂
Gyros si môžete vychutnať takto v burgrovej žemli (recept nájdete na konci článku), takto mi chutí asi najviac, ďalej v tortilla placke, v pite, alebo len tak s ryžou s tsatzikami.
Veľmi pekne ďakujem Farmove za dodanie krásnej zeleniny. Recept vznikol v rámci našej spolupráce tvorenia sezónnych receptov.
Na dve porcie budeme potrebovať:
- polku stredne veľkej hokkaido tekvice
- 3 ČL gyros korenia
- 1 ČL soli, ak gyros korenie žiadnu neobsahuje
- 2 PL oleja
Vegánske tzatziky:
- 1/2 šalátovej uhorky
- 75 g mandľového alebo iného rastlinného jogurtu (ja som použila Nuttery)
- 2 ČL nasekaného kôpru
- 1 ČL citrónovej šťavy
- soľ /čierne mleté korenie
- cesnak podľa chuti
Ostatné ingrediencie:
- listový šalát
- plátky paradajky
- červená cibuľa
- burgrové žemle
Tekvicu umyjeme, očistíme, nakrájame na hrubšie mesiačiky a našúpeme škrabkou na zeleninu. Končeky, ktoré nám už škrabkou nejdú našúpať, nakrájame nožíkom na tenké prúžky.
Dáme ich na papier na pečenie, na plech, okoreníme 3 ČL gyros korenia, soľou, pridáme 2 PL oleja s všetko spolu dopre premiešame. Tekvicu rozmiesnime na plech, aby nebola príliš na sebe. Keď som sa snažila upiecť väčšie množstvo naraz, tekvica sa skôr udusila a nebola taká dobrá, skaramelizovaná. Ak teda chcete upiecť väčšie množstvo použite dva plechy a pečte na horkovzduchu cca 25 – 30 minút pri 160 stupňoch.
Inak tekvicu pečiem na ohreve zo spolu aj zhora pri 190 stupňoch, 25 minút.
Tzatziky:
Uhorku nastrúhame na hrubom strúhadle a necháme ju 5 minút odstáť, nech pustí šťavu. Tú potom vytlačíme a k uhorke pridáme zvyšné ingrediencie.
Žemle:
Žemličky som piekla podľa receptu mojej kamarátky Moniky Kóňovej:
Akurát som recept zveganizovala. Použila som sójové mlieko a rastlinné maslo značky Naturli. To sa mi osvedčilo najlepšie. Aj chuťovo je veľmi autentické. A v recepte používam pol kocky čerstvého droždia, nie sušené.
Čo sa týka potretia žemlí pred pečením, zmiešam 1 PL pomletých ľanových semiačok a 3 PL vody. Vytvorí sa taká mazlavá zmes, vďaka ktorej na žemličkách držia semiačka a po upečení nepopadajú. Keď sa žemle upečú, potriem ich ešte trošku roztopeným maslom. Nádhera.
Servírovanie:
Na spodok zemličky položím šalátové listy, plátky paradajky, upečený tekvicový gyros, tzatziky, cibuľu a opäť tekvicu.
Verím, že vám tento recept učaruje a budete si ho robiť často na veľa spôsobov 🙂
Dobrú chuť!
Pridaj komentár