Zázračný rakytník, oranžové bobuľky na posilnenie imunity, či proti škaredej chrípke nájdete rásť po celom svete. Ozdobujú ho malé oranžové bobuľky, ktoré sa pomerne pracne a ťažko zberajú. Malinké plody sú totiž plné šťavy a pri ich stlačení sa vám jednoducho rozpučia medzi prstami. Najmä preto je rakytník relatívne drahou surovinou, keď ho chcete zakúpiť už v spracovanej forme. Malé plody rakytníka obsahujú veľké množstvo vitamínov, najmä mimoriadne vysoký podiel vitamínu C. Sú dokonca odrody, ktoré obsahujú viac ako 600 mg vitamínu C na 100 ml šťavy, čo je asi dvadsaťkrát viac ako pomaranč alebo šesťkrát viac ako kiwi.
Existuje už široká paleta rôznych produktov, ako oleje, tinktúry, sirupy, čaje, či medy z rakytníku alebo obohatené o rakytník. Zo semienok v plodoch sa lisuje olej, ktorý sa používa nielen zvnútra, ale aj zvonka a má blahodarné účinky na kožu.
No predávajú sa aj vetvičky s plodmi a lístkami rakytníka, ktoré viete jednoducho využiť aj doma a to už je záležitosť pár euro. Takéto dve vetvičky zakúpite už za 2,5 – 3 EUR.
Rakytník vieme spracovať a využiť aj doma. Kde ho zoženieme a ako na to?
Na Slovensku sa rakytník plantážovo pestuje v Tvrdošovciach. Možno ani neviete a dokonca rastie aj vo vašej záhrade :). Tento náš slovenský rakytník, teda vetvičky s plodmi sa dajú kúpiť v bio obchodíkov, kde predávajú aj čerstvú zeleninu aj ovocie, ale aj online cez rôznych debničkárov. Dokonca som rakytník videla predávať aj na bazároch na internete. November je už čas, kedy bobuľky rakytníka kúpite najmä v mrazenej forme. Pol kilové balenie som naposledy videla v Biosad-e, kam chodím nakupoveť veeľmi rada a stálo 6 EUR.
Výhodou rakytníka je aj to, že možno využiť všetky časti rastliny: koreň, listy, kvety, plody, semená aj konáriky. Na vetvičke sa nachádzajú ako som už spomínala malé oranžové bobuľky, ktoré sú zásobarňou vitamínu C, a tie treba pred konzumáckou z konárika opatrne odstrániť. Ja ich obstrihávam manikúrovými nožničkami a v tomto jesennom období si dávam približne 15 bobuliek denne, aj keď vraj 1-3 bobulky denne pokryjú dennú dávku vitamínu C u dospelého človeka. Záleží aj od veľkosti bobuliek. Výhodou pri vitamíne C je, že sa ho nemôžete predávkovať. Prebytočný vitamín sa vám totiž prirodzene z tela vyplavuje. Kľudne si rakytníkových vetvičiek kúpte aj viac na zimu a zamrazte si ich.
Využitie rakytníka v kuchyni
Bobuľky rakytníka majú príjemnú kyslastú chuť, ktorá sa výborne hodí aj ku niektorým slaným pokrmom. Napríklad to takého baklažánového ragú, do gulášov, kde ich ale pridajte až na záver.
Rakytník sa dá ale aj odšťavovať alebo jednoducho prepasírovať cez sitko a takýto odšťavený dá sa pridať do čaju miesto citrónu, do nepečených dezertov (aby sme nezničili vitamíny a antioxidanty, ktoré obsahuje) alebo aj do smoothies.
Z jednej vetvičky mi vyšlo cca 5 PL rakytníkovej šťavy, ktoré som hneď spracovala do medu.
Doma si môžete vyrobiť aj spomínaný rakytníkový med, kedy si šťavu primiešate do kvalitného domáceho medu a pridávate si ho v tejto podobe do čajov alebo raňajkových kaší.
Šupku z plodov rakytníka však nevyhadzujte. Môžete si ju vysušiť spolu s lístkami z vetvičky a pripravovať si vynikajúci a zdravý domáci čaj. Pokojne aj v kombinácii s inými bylinkami.
Dokonca aj konáriky rakytníka možno použiť na prípravu nálevov a čajov. Veľmi účinne pomáhajú pri prechladnutiach a chrípke.
Odvar z vetvičkek a lístkov sa odporúča na spevnenie vlasov a spomalenie ich vypadávania. Lístky aj konáriky majú dokonca protidepresívny účinok a prispievajú k zlepšeniu nálady.
Skladovanie rakytníka
Čerstvý rakytník v chladničke maximálne 2 týždne.
Potom bobule zamrazíme. Jedna vetvička rakytníka nám vie pokryť dávku vitamínu C až na 3 mesiace.
Rakytník vydrží v mrazničke aj dlhšie ako tri mesiace.
PS: ďakujem za cenné rady kamarátkam z Biosad-u. To tie mi podsúvajú stále nejaké vychytávky a zásobujú radami tipu: ako si vyrobiť domáci rakytníkový med.
Pridaj komentár