Téma „ako žiť bez odpadu“ je posledné roky stále viac a viac komunikovaná aj na Slovensku. Na túto tému sa konajú sa rôzne prednášky, ktoré bývajú veľmi navštevované, píše sa veľa článkov avšak čo sa týka Slovenska, patríme v Európe medzi krajiny produkujúce najviac odpadu. Ročne z nás každý vyprodukuje okolo 350 kg odpadu, čo je neskutočne veľké číslo, keď si to predstavíme.
Skúsme sa teda zamyslieť a vzájomne si poradiť, ako vyprodukovať čo najmenej odpadu tým spôsobom, že si ho v prvom rade ani neprinesieme domov. Narážam na nakupovanie potravín bez obalov. Myslím si totiž, že by sme nejak mali začať. Ísť na vec postupne. Takýchto obchodíkov je na Slovensku stále málo, ale stále viac a viac ich pomaličky pribúda.
Ja osobne jeden obľúbený obchod mám kam chodím nakupovať orechy, sušené ovocie, ryžu, múku, strukoviny, chia semiačka, trstinový cukor, domácu vegetu, vločky, … dokonca aj gumené medvedíky. Jednoducho veci, ktoré denno denne používame v kuchyni (okrem tých medvedíkov samozrejme 🙂 ). Čiže nepotrebujem pobehať polku Bratislavy aby som chránila životné prostredie. Toto malebné miesto, kde nájdete okrem bezobalových potravín, aj prírodnú kozmetiku, recyklované diáre, kompostovače, jednorazové odličovacie tampóny, ale aj úžasný bezlepkový vegánsky chlieb a koláče sa volá U Dobrožrúta.
Ja som sa rozprávala so spolumajiteľkou obchodíku, Danielou Zvalovou a spýtala som sa jej aj na to, či je ťažké rozbehnúť takýto koncept na Slovensku.
Nahrávka č1:
Daniely som sa špeciálne pýtala aj na legislatívne podmienky, respektíve, či im boli, ako sa hovorí, hádzané polená pod nohy. Ale vraj sa s takýmito prekážkami nestretli. Je teda celkom pozitívne počuť, že stačí iba odhodlanie a výdrž.
Ako takého potraviny nakupovať? Resp. do čoho?
Ja osobne vyrážam na takýto nákup so zaváraninovými pohármi, v ktorých potraviny doma rovno aj uskladňujem, ale ako to bežne v takom bezobalovou obchode chodí, som sa opäť spýtala Daniely Zvalovej.
Nahrávka č.2.
Sú potraviny, ktoré kupujeme bez obalu lacnejšie?
Veľmi záleží aké potraviny. Väčšina z nich stojí naozaj menej, ale keď napríklad porovnáme fazuľu, ktorú kúpime v bežnom obchodnom reťazci a bio fazuľu z obchodu bez obalu, môžeme očakávať, že si trochu priplatíme. Treba sa na to pozerať aj z tohto uhla.
Čo ak nemáme takýto obchodík nablízku a chceme nakupovať menej potravín bez obalov. Dá sa to vôbec?
Existuje už veľmi veľa bedničkových internetových obchodov, kde si vieme okrem zeleniny a ovocia nakúpiť aj strukoviny a múky (Gazdovia.sk) v látkových obaloch, zaváraniny, jogurty, či smotanu v skle, ktoré sú vratné. Čiže keď človek hľadá, tak určite spôsob nájde. Častejšie nakupujte na trhu, kde napríklad kúpite bezobalové šaláty. Keď ich doma spotrebujete toľko čo ja, tak nakupovanie šalátov iba z Lidla, či Billa, predstavuje na konci mesiaca obrovskú kopu plastu. Baby špenát som vo Freshmarkete dokonca našla lacnejšie ako v obchodoch. Na slovensku existuje dokonca aj jeden bezobalový eshop, ktorý prevádzkujú manželia Fekiačovci z Detvy.
Keď idete na nákup do potravín, zoberte si so sebou vlastné vrecká na zeleninu a ovocie a hlavne noste so sebou vlastné nákupné tašky.
Každý občan EÚ použije (a zahodí) v priemere 500 plastových sáčkov a tašiek ročne. Ak sa na to pozrieme celosvetovo, počet tašiek tak stúpne na 600 miliárd ročne!! Jedna igelitka sa pritom v priemere používa iba 15 – 25 minút. Niektoré krajiny už plastové tašky zakázali, na Slovensku tiež už v supermarketov za tašky musíme zaplatiť. Napriek tomu je v obchodoch ešte stále zriedka vidieť ľudí s vlastnými taškami, ktoré si priniesli z domu.
V tejto dobe sa predávajú krásne a praktické tašky, ktoré dokážete zbaliť do veľkosti peňaženky. Majte vždy jednu v kabelke, ak sa vám tam zmestí, muži napríklad v ruksaku :), a ak chodíte nakupovať autom, majte plátené tašky ako povinnú výbavu auta. Rovnako ako výstražný trojuholník :).
Celý záznam z Bez mäsa_FM si môžete vypočuť tu:
Prečítajte si tiež: Žiť sa dá aj bez odpadu. Bea Johnson spustila bezodpadovú revolúciu.
Foto v článku: @udobrozruta.
Pridaj komentár