Jedno z najkrajších a najchutnejších ovocí, ktoré chvalabohu hojne rastie aj u nás na Slovensku je jablko. Okrem toho, že sú jablká veľmi zdravé, obsahujú veľa vitamínu C, minerály aj vlákninu, ktorá má veľmi dobrý vplyv na náš metabolizmus, majú ešte jednu obrovskú výhodu.
Naše slovenské jabĺčka si môžeme vychutnávať celú zimu a niektoré odrody dokonca až do marca ak ich správne uskladníme. Kedysi sme jablká uskladňovali a jedli celú zimu až do jari. My sme s rodičmi bývali celé detstvo v paneláku a aj tak sme mali jabĺk plnú pivnicu. Určite to tak veľa ľudí robí ešte dnes, najmä na dedinách a v menších mestách, ale tým, že si dokážeme všetko kúpiť v obchode „čerstvé“, tak nás veľakrát ani nenapadne mať zdravé zásoby. Veď načo. A to si možno niektorí ani nevšímajú, že zbytočne kupujú jablká, povedzme z Talianska.
Jabĺk je na Slovensku síce dosť pre všetkých, ale stále sa pre väčšinu obchodov oplatí kupovať ovocie aj zeleninu zo zahraničia. Momentálne sú na pultoch slovenských predajní až dve tretiny jabĺk z dovozu. Slovenskí ovocinári sú pritom schopní bez problémom pokryť celú spotrebu jabĺk v krajine.
Záznam z vysielania Bez mäsa_FM o jablkách si môžete vypočuť tu:
Odrody jabĺk, ich využitie v kuchyni a správne uskladňovanie
Granny smith – jabĺčka sú charakteristické svojou krásnou zelenou farbou. Sú vhodné na pečenie koláčov, ktoré najbežnejšie používajú pekári a cukrári. Obsahujú najmenej cukru.
Jonaprince alebo Jonagored – vhodné na strúhané koláčiky – štrúdle, jablkové pyté, kysnuté koláče.
Gala, Pinobal a Fuji – patria medzi veľmi sladké odrody. Najdlhšie z týchto vydrží Fuji, lebo je najtvrdšie. Je sladké, chrumkavé a šťavnaté, veľmi vďačné aj na odšťavovanie. Aj Gala aj Pinobal je sladká odroda, ale sú u mäkšie, čiže nám kratšie vydržia.
Jonagored a Golden – odrody vhodné na sušenie.
Najvhodnejšia odroda na uskladnenie je Braeburn – vydrží až do apríla. Odrody Jonagored, Idaret a Šampión, vydržia do decembra – januára.
Najlepšie na skladovanie jabĺk sú pivnice alebo garáže , kde nie je teplo ani mráz. Jabĺčkam nevadí ani vlhkosť. Jablká sa pokojne môžu skladovať na sebe, len musia byť uložené tak, keď ich dávate do bedničky, aby sa pri manipulácii neobúchali. Po čase sa na nich inak vytvorí hnedá škvrna a jablko začne hniť. Čiže treba ich pekne ručne ukladať a priebežne preberať.
Samozbery a voľné zbery na Slovensku | Domalenka
Je v šupke ukrytých naozaj najviac vitamínov?
Ideálne je, ak si jabĺčka pred jedením dobre umyjeme a ideálne aj ošúpeme. Najzdravšie je jesť jablká aj so šupkou v bio kvalite, kedy ste si istý, že neobsahujú pesticídy.
Pre zaujímavosť: v roku 2015 organizácia Greenpeace testovala vzorku jabĺk v 11 krajinách EÚ a najhoršie hodnotenie získala práve veľmi obľúbená odroda Golden Delicious. Tá dokonca obsahovala zmes niekoľkých pesticídov. Hodnoty nájdených pesticídov boli síce v norme, ale predsa len je vhodnejšie dať si do úst zdravšiu variantu ak máme tú možnosť. Pre predstavu: Slovensko v roku 2014 dopestovalo takmer 48 500 ton konvenčných jabĺk a ekologicky sa v tom istom roku dopestovalo 5 209 ton. Trend ekologického pestovania má síce stúpajúci charakter, ale stále je to obrovský nepomer, ktorý si žiada väčšiu finančnú aj politickú podporu.
Receptové okienko
Cez víkend som sa bola pozrieť na jablkových hodoch v Dunajskej Lužnej, dozvedela som sa ako jablká putujú zo sadu až do obchodov, ale natrafila som aj na veľmi sofistikovaný a rýchly recept na jablkové šatôčky. Budete k tomu potrebovať kontaktný toastovač, lístkové cesto a strúhané jabĺčka. Lístkové cesto si nakrájate na štvorčeky veľkosti toastov, do stredu naplníte optimálne množstvo jabĺčok, preložíte ich vrchnou vrstvou lístkového cesta, po okrajoch postláčate a preložíte do jemne vymasteného toastovača. Tak taštičky necháte piecť cca 4 – 5 minút. Super spôsob na pečenie, ak napríklad nemáte po ruke rúru :).
Kamilkovo – jabĺčkový čaj
Jablká sa používajú aj ako prírodný liek, ak máte problémy s trávením.
Uvarte si kamilkový čaj a spolu s ním vriacou vodou zalejte aj plátky čerstvého jabĺčka.
Jablká v župane
Plátky jabĺk namáčame do hustého cestíčka z hladkej múky, mlieka, vajíčka, sladidla a trošky oleja. Jabĺčka smažíme na oleji a pred podávaním ich nemáme odkvapkať na servítke.
Jablkové pité bez štipky cukru
Jablkové muffiny z pohánkovej múky
Jablkové pyré na cca jeden klasický apple pie
- 800 g našúpaných a nakrájaných jabĺčok
- cca 50 ml vody
- 1 polievkovú lyžicu citrónovej šťavy
- polovičku vanikového struku
Jabĺčka ošúpeme a nakrájame na kocky. Dáme ich variť do hrca spolu s ostatnými prísadami varíme do zmäknutia cca 10 min. Uvarené jabĺčka môžeme rozmixovať na hladko alebo ich necháme tak ako sa nám uvarili. Buď ich využijeme na prípravu koláča, alebo si pyré pripravíme z väčšieho množstva jabĺk a zavaríme. Je vynikajúce aj na raňajkové kaše. Yummy.
Šalát z pečených jabĺk a červenej cibule
Červenú cibuľu očistíme a nakrájame na tenké kolieska. Jabĺčka nakrájame na cca 5 milimetrové kolieska. Pri prekrojení vyberieme z plátkov kôstky. Cibuľu aj jablká poukladáme na papier na pečenie, pokvapkáme olejom, trošku osolíme a pridáme sušené hrozienka. Pri 220 stupňoch pečieme približne 15 minút.
Pomer cibule a jabĺk by mal byť cca 1:3.
A na záver zopár zaujímavých fotografií z môjho výletu do závodu v Dunajskej Lužnej.
Pridaj komentár