Skúsila som si opäť týždeň s voľným plánovaním, čo znamená, že som si vypísala jedlá, ktoré budeme jesť, ale nezadelila si ich do jednotlivých dní. Je to fajn, ale ja to mám teraz tak, že sa potrebujem čo najmenej rozhodovať priebežne.
Takže tento týždeň som si to opäť rozhodila na dni a ten pocit, ktorý sa dostavil potom bol vlastne presne taký aký mi popísala jedna moja klientka, tak vám ho aj rovno zazdieľam. Je to mail, ktorý mi prišiel po prvej hodinke a pol kouchingu a to nás ešte čaká sedem týždňov: )
“ plánovala som ho celú sobotu s prestávkami, ešte v nedeľu som ho dokončila. V nedeľu som už varila podľa plánu. Moja myseľ bola tým jedálničkám celý ten deň zaneprázdnená. Ale o to väčšia úľava prišla nasledujúce dni, kedy som už pracovala podľa plánu.
Veľmi mi pomáha predpríprava na obed, ktorú robím doobeda, kým varím raňajšiu kašu.
Cítila som po dokončení aj istú zodpovednosť, že či to čo som si naplánovala aj dokážem splniť. Hneď na druhý deň prišla odpoveď, že plán síce pomáha, ale je flexibilný. Pretože v nedeľu sme mali noky s tekvicovou omáčkou, z tej omáčky ostalo, tak som z nej urobila polievku, i keď som ju chystala až na druhý deň. Zo zvyšnej surovej tekvice (z ktorej mala byť polievka) urobím dnes tekvicové lievance ako neplánovaný dezert 🙂 „
A mám tu ešte jedno zdieľanie z iného súdka:
Kamoška mi hovorila, že oni si s manželom nevedia naplánovať jedálniček, lebo u nich varí aj on (šťastná to žena) a manžel jej na to odpovedal, že si jedálniček nevie naplánovať, lebo sa rozhoduje spontánne.
Hm. Keby som ho nepoznala, tak poviem, že ok. Ale viete čo je zvláštne? My ľudia často krát nerobíme, čo by nám uľahčilo život, lebo to komplikované pre niečo potrebujeme zažívať. Je to trošku hlbšia psychológia, ale zo skúseností vám viem povedať, že čomu sa väčšinou bránime a odmietame, to je presne to, čo potrebujeme urobiť. Alebo aspoň vyskúšať.
Zažívam to s mojimi klientami, ale samozrejme aj pri sebe. Hlavne pri sebe, lebo to už sú dlhoročné skúsenosti :))). Ale zas každý sme iný, všakže. Na vás to platiť nemusí, tak si teda poďme pozrieť tohtotýždňový jedálniček. Verím, že si nájdete svoju inšpiráciu aj do toho svojho.
PIATOK
Obed: ryžové rezance s restovanou zeleninou
Recept pre 2 osoby
- 1 x mrkva
- 4 x hlavičky brokolice
- 1 x červená cibuľa alebo šalotka
- Polovica cukiny
- 4 x šampiňóny
- 2 x PL tamari omáčky
- Trošku javorového sirupu
- Soľ, čierne mleté korenie
Na omáčku:
- cca 1 cm ošúpaného zázvoru
- 2 veľké PL arašidového masla
- 1/2 ČL kurkumy
- 2 PL lahôdkového sušeného droždia
- Šťava s polky limetky
- cca 200 ml vody
Zeleninu si nakrájame podľa chuti. Ja rada krájam zeleninu na prúžky, keď do receptu idú ryžové rezance. Prispôsobujem ju tvaru cestovín, alebo v tomto prípade rezancov. A keď má zelenina iný tvar, zrazu celé jedlo inak chutí.
Na troške oleja si najprv orestujeme cibuľu a potom postupne pridávame zeleninu podľa toho, ako dlho trvá, kým sa orestuje. Cibuľa, mrkva, šampiňóny, brokolica, cukina… priebežne zeleninu vždy jemne posolíme, aby uvoľnila svoju chuť. Keď pridáme poslednú zeleninu, zalejeme ju tamari omáčkou a javorovým sirupom. Trošku ešte porestujeme a zalejeme omáčkou, ktorú si vymixujeme alebo vymiešame z hore uvedených surovín.
Necháme prevariť a podávame s uvarenými ryžovými rezancami. Tie si navaríme podľa návodu na obale. Pre tých, ktorí ste ešte ryžové rezance nevarili, kupujte rezance so šírkou 3 mm. Vermicelli sú úplne tenulinké. Hodia sa skôr do ryžových roliek. Ak práve nemáte k dispozícii ryžové rezance, uvarte si k jedlu ryžu.
Aby sa nám rezance nelepili, varíme ich spolu s troškou oleja (stačí pár kvapiek), po precedení ich prepláchneme studenou vodou a pokvapkáme opäť troškou oleja a dobre premiešame. Ja rada používam sezamový. Keď idem hneď konzumovať, rezance nasypem do panvice ku zelenine a omáčke a dobre premiešam.
Servírujeme s koriandrom, čiernym sezamom a jarnou cibuľkou. Môžete si hotové rezance ozdobiť aj s chilli, alebo tým, čím máte radi, kľudne aj posekanými arašidmi či inými orechmi. Výborný je na vrch aj nakrájaný čerstvý pak choi. Je výborným zdrojom vápnika.
Ak potrebujeme, aby nás jedlo viac zasýtilo, pridáme si k jedlu osmažený tempeh alebo tofu.
Tofu si pripravíme tak, že ho nakrájame na kocky a osmažíme ho na troške oleja, pridáme tamari omáčku, čierne mleté korenie, kurkumu, červenú papriku,…obľúbené koreniny.
Verím, že si toto skvelé jedlo čoskoro pripravíte a zaradíte do svojho jedálnička.
Piatok večera: Plnené pita chleby
Na 6 pita chlebíkov potrebujeme:
– 150 g pšenovej múky
– 15 g psylia
– 1 PL datlového alebo javorového sirupu alebo iného sladidla
– 250 g vlažnej vody
– 20 g olivového oleja
– 5 g prášku do pečiva
– 5 g soli
Najprv spolu vymiešame psylium spolu s vlažnou vodou a necháme 2 minútky odstáť. Pridáme olivový olej a primiešame aj ostatné suché inrediencie.
Vymiesieme kompaktné cesto, ktoré rozdelíme na 6 častí. Jedna pita má okolo 85 gramov.
Pity si vyvaľkáme na približne pol centimentrovú hrúbku.
Vyvaľkané pity nechajte 15 minút oddychovať zakryté čistou utierkou.
Pečieme na rozpálenej panvici na vyššom stupni a postupne oheň stiahneme. Podľa potreby.
Na prvej strane čakáme kým sa nám začnú vytvárať malé vzdušné bublinky. Pri prvej pite nemusia byť až také výrazné, tak sa na ne radšej nespoliehajte, aby sa vám prvá nespálila.
Na druhej strane sa už začne vytvárať krásny vzdušný vak.
Hotové pity dajte medzi utierku, aby nestvrdli.
Plníme podľa fantázie
SOBOTA
Obed: Pečený karfiol s tempehovými výpečkami
Večera: cestoviny s paprikovou omáčkou a edamame. Paprík tu dám upiecť viac, spolu s batátom, lebo ich využijem pri zajtrajšom varení obeda :).
NEDEĽA
Obed: Plnené zapekané Enchiladas so šalátom (keď to bude dobré, bude hádam aj recept 🙂 )
Večera: Vegan treska s chlebíkom a šalátom
PONDELOK
Obed: Sushi s avokádom a vegan lososom
Večera: Teplý beluga šalát s filetami z kápie, tempehom, pekanovými orechami a socca plackou z cícerovej múky
UTOROK
Obed: Beluga šalát z pondelka
Večera: Chilli sin carne s fazuľou, tempehom, kukuricou podávané s ryžou, avokádom a kešu smotanou
STREDA
Obed: Chilli zo včera
Večera: Repové rizoto s „mletým“ a restovanou špargľou. „Mleté mäso“ zo šampiňónov, cibule, mrkvy a pekanov si inak pripravím v rámci predprípravy v nedeľu a dám si ho do mrazničky.
ŠTVRTOK
Obed: rizoto zo stredy
Večera: Ramen z arašidového masla s restovanou zeleninou a tofu
PIATOK
Obed: to bude improvizácia zo zvyškov a doobeda idem na nákup, na ďalší týždeň.
Vo štvrtok je totiž deň, kedy budem plánovať ďalší jedálniček 🙂
Tak čo poviete?
Čo z toho si pripravíte aj vy? A na čo by ste čo najskôr chceli recept. Popožente ma prosím :)))
Apropó, kto sa chcete viac zasvetiť do tajov plánovania jedálnička
Spúšťam skupinový kurz rodinného plánovania jedálnička, ktorého cieľom je priniesť vám pokoj a pocit slobody do života. Začíname 26.mája v nedeľu večer.
Kurz bude mať 7 týždňov, bude prebiehať cez zoom, z ktorého budú aj záznamy. Každý týždeň okrem môjho zoomu s vami, kde dostanete užitočné a praktické informácie a recepty dostanete aj úlohu. Lebo kto vás dovedie k spokojnosti? No predsa vy samé a to tým, že čo sa naučíte, budete realizovať aj v hmote.
A aká je cena?
77 EUR
Priebeh kurzu: každú nedeľu večer.
A garantujem vám, že pri plánovaní si jedál, kde nebudete vyhadzovať a budete nakupovať podľa zoznamu, tých 77 EUR viete ušetriť aj prvý týždeň.
Kto si ide spolu so mnou robiť radosť?
PS: nemusíte byť vegánom, ak sa chcete zúčastniť, ale mať záujem vniesť do vášho jedálnička viac celistvých potravín, to už áno:)
Pre záujem mi napíšte na barbora@rebarbora.blog.
Teším sa na vás.
Barbora
Pridaj komentár