Sedmička je vraj šťastné číslo a mne sa pri zostavovaní jedálnička na tento týždeň pošťastilo, že mi odišla nabíjačka k počítaču a ja som ho nemala ako dokončiť. Nuž. Takže tohtoýždňový jedálniček bude začínať utorkom a končiť piatkom, keďže nás osud ukrátil o jeden deň 🙂
Pribudne zopár nových receptov, ale vrátim sa aj ku starším na ktoré som tento týždeň dostala chuť a hlavne, opäť využijem ingrediencie, ktoré ostali v chladničke a ktoré treba spotrebovať. Hlavne zeleninu, ktorú budeme potrebovať v power miske zostavenej zo samých dobrôt a vo wrape.
Na záver článku nájdete aj tip na jeden sladký a jeden slaný raňajkový recept.
Jedálniček na rýchly pracovný týždeň č. 7
V prvom rade si pripravím suroviny, ktoré budem používať v prvých dňoch týždňa. V mojom prípade to bude quinoa, ktorú budem potrebovať vo farebnej miske a v raňajkovom smoothie, zelenina na pečenie (kápia, baklažán, sladký zemiak), ktorá ostala z predošlého týždňa a tekvica na mac „n“ cheese.
Pozn. – všetky recepty, ktoré obsahujú konkrétne mierky sú pre dve osoby alebo určené na dva dni
1. zapekané vegánske mac „n“ cheese (recept na dva dni)
Tento týždeň mám trošku viac času, takže si hotové mac „n“ cheese zapečiem posypané vegánskym parmezánom.
2. Farebná power miska
Detailný recept ešte pristane na blogu, ale v postate je veľmi jednoduchý a dá sa pripraviť aj bez konkrétnych mierok. Stačí upiecť zeleninu, ktorú som spomínala už v úvode článku, uvariť quinou, osmažiť mandľové tofu, nasekať baby špenát a pripraviť dressing. Všetko spolu pekne alebo aj nepekne 🙂 naaranžujte na tanier a zdravá bašta je hotová. Mne tento štýl jedenia veľmi vyhovuje a skombinovať môžete naozaj kadečo. Quinou môžete nahradiť pšenom či ryžou, miesto tofu môžete použiť šmakouna alebo tempeh,….
Dressing si pripravíte vymiešaním miso pasty ( 1 ČL), tahini (2 PL), citrónovej šťavy (1 PL), lahôdkového droždia (1-2 PL) a vody. Vody použite toľko, aby sa vám páčila konzistencia. Dressing netreba soliť, lebo používame miso pastu.
3.tortilla placky plnené hummusom, baby špenátom a strúhanou mrkvou
4. Cícer v lahodnej paradajkovej omáčke s jasmínovou ryžou
Potrebujeme:
- 250g uvareného alebo zaváraného cíceru
- 1 konzervu lúpaných paradajok (250 g)
- 200 ml zeleninového vývaru
- 1 červenú cibuľu
- 2 strúčiky cesnaku
- 1/2 polievkovej lyžičky petržlenovej vňate
- mleté chilli (podľa chuti)
- soľ, čierne korenie
- jasmínová ryža
- cca 100 g feta syru na rozdrobenie pri servírovaní (môže aj nemusí byť)
Na hlbokej panvici si rozpálime olej na ktorom osmažíme na drobno nakrájanú červenú cibuľu a neskôr aj roztlačený cesnak . Pridáme lúpané paradajky, čierne korenie, chilli, 200 ml zeleninového vývaru a varíme cca 15 min. (kúsky paradajky pri miešaní postupne roztláčame vareškou). Pridáme cícer, petržlenovú vňať a varíme ďalších 10 – 15 minút, aby sa všetky chute pekne spojili. Podľa potreby dochutíme soľou.
5. Šošovicový šalát s tempehom semiačkami a fantastickou zálievkou (recept na 2 dni)
Čas prípravy: 15 minút
Potrebujeme:
- 250 g šošovice (tento raz použijem zaváranú šošovicu, keďže ide o rýchlu variantu receptu)
- 1 balenie šmaženého alebo údeného tempehu
- cca 150 g baby špenátu
- olivový lej
- cca 100 g rôznych semiačok
- bylinky (proveslánske korenie, bobkový list, petržlenová vňať, rasca,…)
Na cviklové chipsy:
- 1 väčšia cvikla
- kokosový alebo olivový olej
- tmavé horčičné semiačka
- soľ, korenie
- chia semiačka na ozdobu
Na zálievku:
- šťavu z celého citróna
- 3 -4 polievkové lyžice olivového oleja
- polievková lyžica medu
- 1 čajová lyžička kurkumy
- čerstvo pomleté čierne korenie
- štipka soli
Do šošovice pridáme tempeh, ktorý sme si predtým nakrájali na kocky a osmažili na troške oleja. Na suchej panvici si taktiež zľahka opečieme slnečnicové alebo naše obľúbené semiačka, aby trošku pustili arómu.
Na záver primiešame baby špenát a tajomstvo každého dobrého šalátu, sviežu zálievku, ktorú si pripravíme veľmi jednoducho zmiešaním všetkých ingrediencií.
Šalát dobre premiešame, prípadne dochutíme soľou, či korením a voilá.
Kto má chuť môže si šalát ozdobiť cviklovými chipsami a chia semiačkami.
Repu ošúpeme a nakrájame na tenké kolieska. Kokosový olej zohrejeme na panvici s horčičnými semiačkami. Po chvíli opekania semiačok na panvicu pridáme plátky repy, osolíme, okoreníme a smažíme cca 5 – 10 minút. Podľa toho aké hrubé, či tenké plátky nakrájame.
Alebo použite repu zaváranú :).
6. Cestoviny s pestom, rukolou, osmaženými semiačkami a balsamico octom
Foto je z receptu na domácu paradajkovú omáčku, ktorú nájdeta na blogu. Ale preto, že teraz paradajky nemajú sezónu použijeme paradajkové pesto, ktoré si buď sami vyrobíte alebo kúpite v obchode.
Raňajky
Quinoa smoothie s banánom a čokoládovým arašidovým maslom.
V tomto recepte využijeme quinou, ktorú sme si navarili do našej farebnej „bowl“. Smoothie geniálne zasýti a hlavne chutí ako krupicová kaša, ktorú tak milujem. V recepte stačí použiť vodu, keďže z quinoe sa vlasne mixovaním správi quinoa mlieko. Ale pokojne môžete použiť napríklad aj ovsené alebo mandľové mlieko pre extra smooth konzistenciu. Mňam, mňam :).
- 100 g uvarenej quinoe
- 2 zrelý banány
- 2 PL čokoládového arašidového masla (alebo obyčajného plus 2 PL kakaa)
- 1 PL kakaa
- 1 PL ľanových semiačok
- 600 ml vody
- javorový sirup na dosladenie (ak by sa vám zdalo málo sladké)
Všetky ingrediencie spolu vymixujeme a hotovo. Pre ozvláštnenie môžete do receptu pridať aj iné ovocie. Super sa hodia napríklad mrazené jahody.
Pridaj komentár