Vždy som si myslela, že pripraviť falafel je strašná fuška a radšej som si naň v minulosti zbehla do mesta ako by som ho pripravovala doma. Praktická skúsenosť ma ale rýchle vyviedla z omylu a odvtedy prípravu falafelu odporúčam kade chodím. Jediné čo trvá dlho je, že cícer musíme ideálne cez noc nechať predmočiť vo vode a cesto by malo hodinku až dve pred pražením guličkek odstáť v chladničke. Odhliadnuc od týchto úkonov je to záležitosť hotová do 20 minút. Repový falafel možno do 25 :). Super, že?
A viete, prečo si teraz ideme pripraviť repový falafel? Okrem toho, že má repa sezónu? Vďaka tejto fialovej kráske budú guličky šťavnaté (možno máte skúsenosť, že tradičný falafel je pre vás suchý), po prekrojení žiarivo farebné a hlavne mňam. Zemitá chuť repy sa so zvyšnými ingredianciami snúbi v jeden neprekonateľný celok. Poďme teda na to.
Recept na cca 30 – 35 guličiek
Čas prípravy: 25 minút bez prípravy hummusu, predmočenia cíceru a odstátia zmesi v chladničke.
Potrebujeme:
- 250 g sušeného cíceru
- 400 g červenej repy
- 1 menšiu cibuľu
- 2- 3 strúčiky cesnaku
- 2 PL sezamových semiačok
- 1 a 1/2 ČL mletej rasce
- 1/4 ČL mletého čierneho korenia
- 1/4 ČL cayenského korenia
- 1 – 1 a 1/2 ČL soli
- 7 PL múky (najlepšie hrachovej alebo šošovicovej. Môžete použiť aj pšeničnú alebo špaldovú)
Mrkvový hummus
- 500 g cíceru (môžete použiť aj dve zaváraniny alebo konzervy)
- 300 g mrkvy
- 5 PL tahini
- 3 PL olivového oleja
- 1/2 ČL až 1 ČL soli
- 2 PL jablkového octu
- vodu na zriedenie
V prvom rade si očistíme a nastrúhame repu, ktorú opražíme na troške olivového oleja približne 5 minút. Ak repu ozaj obľubujete, ideálne je si ju uvariť v šupke, kedy sa varí vo vode približne hodinku až hodinku a pol podľa veľkosti. Kvôli dvom repám sa vám to asi neoplatí, ale ak sa chystáte napríklad na prípravu repového šalátu , tak smelo do toho. Nastrúhanie a opraženie je čas šetriaca varianta :).
Hlavnou zložkou falafelu je surový cícer, ktorý sme si nechali ideálne cez noc predmočiť v čistej vode. Dáme ho spolu s nasekanou malou cibuľou, strúčikmi cesnaku, sezamovými semiačkami, koreninami, soľou a samozrejme našou repou do mixéra a mixujeme. Cícer sa dobre rozmixuje aj v obyčajnom mixéry.
Na záver pridáme múku a zmes necháme 1 -2 hodiny odpočívať v chladničke. Ach tá farba :).
Smaženie
Vytvarujeme menšie guličky, ktoré pražíme v dostatočnom množstve horúceho oleja. Nemusia v ňom úplne plávať. Stačí ak bude olejom pokryté dno a ešte čosi oleja naviac.
Aby boli guličky chrumkavé musí byť olej naozaj dobre rozpálený. Guličky otáčame, aby sa nám opiekli z každej strany.
Spôsob servírovania
Falafel si môžeme vychutnávať už teraz napríklad so šalátom, krémovým, zrelým avokádom, uvarenou quinoou, v pita chlebe alebo placke. Vynikajúci je aj v spojení mrkvového hummusu. Ten si pripravíme vymixovaním všetkých ingrediencií: cíceru, upečenej mrkvy, tahini, olivového oleja, soli a jablčného octu, ktorý práve tomuto hummusu vdýchne jedinečnú chuť. Podľa toho aký hustý/riedky máte radi, ho zriedte s vodou z konzervy, s vodou v ktorej sa varil alebo čistou vodou s vodovodu.
Prajem vám dobrú chuť a budem rada ak mi dáte vedieť ako vám chutil :). Barb.
Recept na tradičný chrumkavý falafel nájdete taktiež na blogu.
Jana
Barborka, Vas cviklovy falafel je skvely. U mna dopadol na jednotku aj co sa tyka konzistencie, chrumkavosti. Pri mixovani som sa trochu potrapila, kym sa mi ta obrovska masa do hladka vymixovala. Musela som si pomoct trochou oleja. Hummus otestujem nabuduce, prislo mi to vela ciceru naraz ?♀️. Dakujem!