Článok „ako som sa stala vegetariánkou“ chcem napísať odkedy som si založila blog, no to som ešte netušila, že sa po siedmych rokoch vegetariánstva stanem vegánkou.
Takže sedím za kuchynským stolom a píšem vám môj príbeh.
A kto nerád číta, môže si pozrieť moje prvé youtube video:
Vegetariánkou som sa stala pred viac ako siedmymi rokmi. Asi. Mám taký pocit, že toto číslo hovorím už aspoň dva roky, ale to nie je podstatné. K tomuto rozhodnutiu som dospela kvôli mojich zdravotným ťažkostiam s trávením. Ako všežrútku ma často bolel žalúdok, bola som z toho unavená a mne keď nesadne dobre jedlo, dokážem byť aj dosť otrávená životom. Mávala som depky a bývala som často smutná a nervózna. Skúšala som delenú stravu, jedla som iba mäso so zeleninou a šalátmi, ale ani to nezaberalo. Až vegetariánska strava vo mne vyvolala úľavu. Poviem vám ale, že tie začiatky neboli vôbec ľahké. Predsa len, mäso hodíte na panvicu a za chvíľu je hotové, kdežto vyvážená vegetariánska strava nebol spočiatku až taký ľahký oriešok. Jedávala som špagety, sójové mäso, rizotá, šaláty. Až neskôr sme si s kamarátkou Mimi, ktorá taktiež začala holdovať životu bez mäsa,založili vegetariánsky blog „bite me“, aby sme si tam zbierali inšpirácie a recepty. Strašne ma bavilo nachádzať nové chute. A tie farby na tanieri, to bola oproti môjmu predchádzajúcemu jedálničku dosť zmena.
Začala som sa stravovať oveľa zdravšie. Jedla som viac zeleniny, strukovín, semiačok, orechov, ako v období, keď som jedla mäso. Šošovicu som za tých čias zjedla akurát tak v polievke, no teraz si z nej okrem tej polievky robím aj šalát, nátierky, falafel, no kadečo. A hlavne strukoviny do jedálnička zaraďujem takmer každý deň.
Ako išiel čas a rástli skúsenosti s varením, prestala som v jedlách stále menej používať mliečne výrobky. Prišla som na to vysadzovacou metódou, že mi je bez nich ešte lepšie. Vyskúšala som aj mesiac bez cukru (to bola riadna haluz. Možno sa k tomu v budúcnosti vrátim a napíšem vám o tom), či bez lepku.
100 % vegánkou som sa stala až po narodení dcérky
Počas tehotenstva som prvý trimester dokázala prežiť iba na pečive s maslom a syrom. Prípadne vajíčkami. Dokonca som zjedla aj tresku. Jednoducho mi skoro nič iné nechutilo. Keď sa narodila Sophia, bola to, čo sa týka jedla celkom nová kapitola. Vedela som, že budem mať málo času, ale netušila som, že mladá slečna bude tak citlivá na to, čo zjem a okrem toho bude trpieť refluxom.
V skratke: dočítala som sa, že reflux a bolenie bruška môže zmierniť vylúčenie mliečnych výrobkov zo stravy. Z vajíčka ju aj tak bolelo bruško, tak som to zobrala cakom pakom. Prišli vegánske časy a keď som si po mesiaci išla dať na špagety syr, bola som prekvapená ako strašne mi nechutil. Okrem toho sme začali s Lukym pozerať rôzne dokumentárne filmy, čítať štúdie a zistili sme, že mliečny priemysel, takisto ako mäsový nie je žiaden anjel na zemi. Bola som šokovaná ako dlho sa mi túto tému podarilo ignorovať.
Nechcem sa tu teraz o tom rozpisovať, je to veľmi obšírna téma a skôr jej zákutia budem odhaľovať počas blogovania. Ale teraz je moje /rodinné rozhodnutie aj etického charakteru. Už ste niekedy počuli ako krava plače, keď jej berú čerstvo narodené teliatko? Som čerstvá matka šesť mesačného dievčatka (v čase písania článku) a skoro mi roztrhlo srdce, keď som to počula a videla. A to len kvôli tomu, aby ľudstvo dostalo svoje mlieko a výrobky z neho.
Aj vegánska strava vie byť nezdravá
Prechod na vegánsku stravu inak nie je iba tak. Ak sa k tomu chystáte, dbajte na to, aby ste zjedli dostatočné množstvo kalórií a s tým aj vitamínov. Vegánska strava totiž dokáže byť rovnako nezdravá ako hocijaký iný spôsob stravovania. Na trhu už existuje nespočetné množstvo polotovarov, ktoré zdá sa uľahčujú život a šetria čas, ale dopriať by sme si ich malo naozaj iba výnimočne.
Ak vás táto téma zaujíma tak ako mňa siahnite po knižke „Jak nezemřít“ od autora a doktora Michaela Gregora. Takisto odporúčam jeho youtube videá: https://www.youtube.com/user/NutritionFactsOrg. Je to dosť zvláštny človek, na prvý pohľad podivín, ale páči sa mi na ňom, že vie čo hovorí. Za jeho slovami sú roky študovania, ktoré sú podložené faktami a odbornými štúdiami.
Čo bude ďalej
Recepty na blogu sú zatiaľ aj vegetariánske, aj keď väčšinou už vegánske. Nechcem ich zo stránky odstraňovať, ale postupne pretvárať na vegánske verzie. Mojou misiou je ľuďom uľahčiť život, vytvárať rýchle, zdravé a chutné recepty. A áno, som za náhrady mäsa (veľmi častá otázka). Dokážu ľudom, ktorí si chuť mäsa nevedia odpustiť, uľahčiť prechod na čisto rastlinnú stravu. Samozrejme takým, ktorí to naozaj chcú.
Inak viete čo je úžasné? Môže sa stať, že počas rokov prechádzam pre niektorých nevegánov do stále väčšieho a väčšieho extrému, čo sa stravovania a životného štýlu týka. Na oslavách či svadbách v podstate nemáme do čoho zahryznúť, ale stojí mi to za to. Podľa toho ako sa cítim sa mi potvrdzuje, že idem správnou cestou. Beriem môj jedálniček a jedálniček svojej rodiny veľmi zodpovedne. Tak, aby nám nič nechýbalo. Hlavne čo sa týka mojej dcéry, bliká mi denno denne nad hlavou výstražný trojuholník. Ani tu nenechávam nič na náhodu a dávam si záležať, aby mala dostatočný prísun všetkého čo potrebuje.
Na blogu budú popri receptoch pribúdať aj praktické informácie, tipu, kde nakupovať kvalitné potraviny, jedálničky na týždeň, rýchle jedlá, jedlá na cesty, doplnky stravy, zaujímavé suroviny, …tých tém je naozaj veľa a už sa teším, ako vás budem môcť opäť zásobovať novými informáciami a receptami.
S láskou
Vaša ReBarbora
Pridaj komentár