Máte radi šošovicový prívarok? Začala som ho častejšie robiť odkedy Sophi v škôlke zjedla tri taniere a začala si ho pýtať aj doma. Strukoviny máme veľmi radi a v jedálničku ich máme skoro denno denne, tak som vždy rada novému receptu.
Ak chcete vykúzliť ozaj lahodný šošovicový prívarok dbajte aj na to akú šošovicu pri recepte použijete. Robila som ho už aj so šošovicou, ktorú som zakúpila v nemenovanom obchodnom reťazci, presne neviem akej bola značky a nedalo sa to porovnať s prívarkom zo šošovice, ktorú som mala z bio obchodu alebo od farmárov. Nakoniec túto skúsenosť mám so všetkým. Opakujem to stále dookola, ale kvalitu potravín nie je cítiť iba na chuti ale neskôr aj na našom zdraví. Jedlo a potraviny vnímam ako investíciu do seba, nie len ako bezduchý nákup čohosi, čo ma zasýti.
V recepte som použila aj mrkvu a petržlen. Dodajú prívarku jemne sladkú chuť a navyše jedlo bez zeleniny si už ani neviem predstaviť J. Použila som aj suché biele víno vhodné aj pre histaminikov a hit friendly vínny ocot od Tvoje víno. Taktiež som pridala sumac korenie, ktoré pôsobí protizápalovo, je dobré na trávenie, čo sa ku strukovinám hodí a dodáva jedlu jemne citrónovú chuť.
Potrebujeme:
- 250 g hnedej šošovice v suchom stave
- 250 g mrkvy
- 250 g petržlenu
- 1 cibuľa
- 2 strúčiky cesnaku
- 700 ml zeleninového bujónu (alebo 500 ml bujónu a 200 ml bieleho suchého vína)
- 250 ml mandľovej smotany (ja som použila značku Nuttery)
- 1 ČL sušenej červenej papriky
- ½ ČL sušeného tymianu (alebo použite čerstvý ak máte)
- ½ ČL kurkumy
- ½ ČL rímskej rasce
- ½ ČL sumak korenia
- 2 bobkové listy
- Čierne mleté korenie
- 2 PL oleja
- 1 PL vínneho octu alebo môžete použiť aj šťavu z limetky
Na ozdobenie a servírovanie:
- petržlenová vňatka
- tempeh alebo sójové párky
- chlebík
Šošovicu si na hodinku alebo ideálne cez noc necháme namočenú vo vode. Pred varením vodu zlejeme a šošovicu dáme jeden krát prevariť do hrnca. Vo prevretí zlejeme z vody a necháme ju počkať, kým ju použijeme v recepte. S prípravou zeleniny môžete samozrejme začať už pri preváraní šošovice.
Teraz si očistíme zeleninu. Cibuľu nakrájane na drobno, cesnak len očistíme (neskôr ho budeme strúhať) . Mrkvu a petržlen si pozdĺž rozkrojíme na polovicu a nakrájame na tenko, aby sa nám čím skôr uvarili. Ale ak máte radi veľké kúsky zeleniny, nakrájajte si ich podľa vlastného gusta. Mne to takto príde delikátnejšie.
Cibuľu spolu s mrkvou a petržlenom opražíme na oleji a prikryjeme pokrievkou. Takto ich necháme dusiť vo vlastnej šťave a pare približne 20 minút. Ak nám pokrievka nedolieha určite zeleninu častejšie podlievajte troškou vody a premiešavajte.
Pýtate sa prečo mám restovať 20 minút zeleninu do polievky? Preto, lebo v tomto kroku sa zelenina krásne skaramelizuje a dostanete z nej všetky jej sladkasté plné chute. Je to trik trikov v gurmánskej kuchyni.
Po tomto čase do zeleniny nastrúhame cesnak, pridáme všetky koreniny, dobre premiešame a minútky spolu restujeme. Pridáme šošovicu a podlejeme vínom. Dobre premiešame, pridáme 500 ml bujónu a varíme približne 20 minút alebo do zmäknutia šošovice.
Pridáme 250 ml mandľovej alebo inej obľúbenej rastlinnej smotany na varenie, necháme prevrieť a dochutíme soľou a 1 PL vínneho octu.
Servírujeme s opečeným párkom alebo tempehom, nasekanou čerstvou petržlenovou vňatkou a čerstvým voňavým chlebíkom.
Michaela
Dobrý deň. Ďakujeme za tip, ako urobiť prívarok trochu inak. Je vynikajúci, a čo je hlavné, chutí aj deťom! Pekný deň.
The Real Person!
Author ReBarbora acts as a real person and passed all tests against spambots. Anti-Spam by CleanTalk.
To sa moc moc teším 🙂