V tomto článku sa pokúsim zachytiť a zhrnúť prvé dva trimestre môjho tehotenstva. Až teraz mi došlo, že sa idem rozpamätávať na pol roka z môjho života, ale verím, že to najpodstatnejšie o čo sa s Vami chcem podeliť poslušne nosím v hlave.
Dlho som rozmýšlala, či takýto článok vôbec zavesiť na blog, či vás vôbec bude zaujímať. Spravila som si preto malú anketu, medzi vami čitateľmi, v tomto prípade čitateľkami a vidíte ako to dopadlo :). Teda pozitívne, keďže ho čítate.
Čo je možno iné medzi mnou a inými matkami čakateľkami „blogerkami“, že som vegetariánka, ktorá sa dokonca stravuje prevažne vegánsky. Mám 37 rokov, vždy vravím si, že vek je iba číslo, ale podľa lekárov som už od začiatku bola zaradená ako riziková.
Či som v tehotenstve niečo zmenila v mojej výžive, pohybe, či mentálnom nastavení sa dozviete v nasledujúcich riadkov. Prajem vám príjemné čítanie.
Ako to celé začalo
Pri tejto myšlienke som sa rozosmiala a rozpomenula si na jednu fotku z instagramu plnú chipsov. Chystali sme sa na dovolenku do Vysokých Tatier a ja som si pred cestou nakúpila zásoby ako na Silvestrovskú party. To som ešte nevedela, že som tehotná a spomínam si ako som sa priateľovi zverila s mojim ozaj netradičným nákupom. Že asi mi šiblo, ale na toto som dostala strašnú chuť. K tomu som samozrejme zakúpila kyslé gumené žížalky :).
V Tatrách som zjedla aj moju prvú tresku s majonézou po 8 rokoch. Keď som ju zbadala na švédskych stoloch, skoro som pod sebou vyslintala kaluž.
Na našom výlete vtipné zážitky vystriedal aj jeden nepríjemný, kedy sa mi na bruchu spravili suché prasklinky. Zľakla som sa, že sú to strie. Potom ale chvalabohu po pár týždňoch zmizli. Zjavne to všetko naznačovalo, že vo mne vybuchla bomba plná hormónov a začala výroba toho najvzácnejšieho človiečika v mojom živote.
Telo už vedelo, ja ešte dlhšie potom nie :). Ešte, že som sa tam veselo nadájala Tatranským čajom.
Prvý trimester bol pre mňa utrpenie
Asi nebude žiadnym prekvapením, že mi prvé mesiace nebolo práve dobre a existoval iba veľmi úzky okruh potravín, ktoré som dokázala zjesť. Pečivo s maslom a so syrom som jedla na raňajky, na obed aj na večeru a už iba z predstavy zjesť niečo typu quinoa s pečenou zeleninou mi prišlo nevoľno. Čo je teda slabý výraz. Snažila som sa dať šancu aspoň kváskovému chlebíku, ale prdlajs. Po obyčajných žemliach a rohlíkoch sa mi cnelo. Okrem pečivovej pochutiny som si debužírovala na ľahkých polievkach a asi zo dva krát som zjedla tresku a kúpila si tučného zavináča, ktorý chudák zvládol akurát tak cestu do chladničky a nakoniec skončil v koši. Akosi som mu nedôverovala :). Veľmi mi chutili čokoládové guličky, typu Nesquick (v zdravej verzii samozrejme :)) s ovseným mliekom. Tie ma však tiež po čase omrzeli. Jednoducho som si každý týždeň našla novú vychytávku, ktorú som po tomto čase už ani nemohla cítiť.
Chvalabohu som nebola ten tip, čo každý deň objíma záchodovú misu, ale napríklad každá návšteva bio obchodu bola pre mňa utrpením. Cous cous, pohánka, pšeno, vegánsky syr, tofu, tempeh a a moje obľúbené lahôdkové droždie boli zrazu moji najväčší nepriatelia. Plánovanie jedálnička bolo nemožné a môj priateľ zažíval asi najväčší hladomor odkedy sme spolu. Na varenie som v toto obdobie nemala ani pomyslenie a skoro na nič som nemala chuť. Ešte, že ma to neskôr prešlo.
Toto bolo na tom asi najviac frustrujúce, keďže jedlo milujem a varenie dvojnásobne. V tomto období sme s mojou kamarátkou Mimi ukončili spoluprácu na blogu „bite me“. Pokiaľ som s pomocou šikovných ľudí prišla na nový názov, logo, nový web prešlo niekoľko mesiacov. Sranda, že to vyšlo práve na toto obdobie, lebo asi by som žiadny nový recept nevymyslela a písala by som tak nanajvíš návody ako si natrieť rožok s maslom a džemom.
Chuť na mäso
Počula som rôzne príhody o tehotných vegetariánkach, ako sa začali v tehotenstve správať ako divé zvery a vrhali sa po každom kúsku mäsa, ktorý sa im dostal popod nos. Ja som toto zažila iba raz. Povedala som si, že v tehotenstve sa nebudem obmedzovať a budem jesť to, po čom zatúžim a načo budem mať chuť. Bola som ochotná a pripravená stať sa na toto obdobie mäsožrútom. Som naučená, že moje telo si vypýta čo potrebuje a viem sa naň v tomto spoľahnúť. Aj keď si myslím, že táto moja skúsenosť nebola potreba, ale skôr nejaký záchvat alebo ako to nazvať.
V jeden pekný letný deň sme boli s mojim priateľom Lukášom pozvaní na krst (menorečenie) synčeka našich kamarátov. Po krásnom obrade, ktorý sa netradične odohrával pri vinohradoch v lesíku sme sa odobrali na oslavu. Pre nás s Lukym bolo prichystané vegetariánske menu a pre ostatných sa varil v kotlíku domáci guláš. Keď som pod nos dostala naservírované gazpacho nebolo už cesty späť. Stalo sa zo mňa malé dieťa a ja som chcela to, čo ostatní. Luky sa ma pýtal, či mi donesie gulášovú šťavu s chlebom, avšak ja som zatúžila po kúskoch mäsa. Pokým ja som spokojne jedla hustý guláš, on neveril vlastným očiam. To bol prvý a posledný krát, čo sa tá spomínaná chuť na mäso objavila. Čakala som, že mi príde po ôsmich rokoch vegetariánskej stravy zle, keď zjem dva plné taniere, ale bola som úplne v poriadku. A to som mäso prestala jesť najmä kvôli tráveniu.
Čiže ďakujem Jarke a Matúšovi za môj prvý a zatiaľ posledný guláš za poslené roky :).
Druhý trimester to už bola iná káva
Druhý trimester sa začal niekedy v auguste. Čas bohatý na lokálnu zeleninu a ovocie. Konečne som mala chuť na „moje“ jedlo a testovanie a skúšanie nových receptov. Nakoniec august bol aj mesiacom, kedy sa zrodila ReBarbora a ja som v tomto smere nabrala nový dych a nadšenie.
Musím povedať, že môj výber potravín a jedál sa v tomto období priveľmi nezmenil. Ak teda berieme v úvahu už obdobie po prvom trimestri :).
Jedlo beriem ako palivo pre moje telo a mozog a naozaj sa snažím mať v každom jedle plnohodnotné suroviny. Samozrejme, že si dám sem tam pizzu, horalku alebo burger s hranolkami. Tieto chute som si neodopierala a ani nebudem. Žiadne extrémy podľa mňa nie sú dobré.
Jediné čo som si na sebe všimla, že som začala kupovať výhradne bio zeleninu, ovocie a iné potraviny, ktoré som dovtedy kupovala aj v obyčajných potravinách. Bolo mi až smiešne aké to bolo zrazu pre mňa dôležité. Veď nedám svojmu očakávanému dieťatu jesť druhotriedne zbožie. Hlavne, že sebe som to doteraz mohla dovoliť, hehe. Kupovala som a kupujem ovocie najmä na trhu vo Freshmarkete, kde mám svojho obľúbeného predajcu, u mojej kamošky Majky z Biosadu a veľa potravín som kupovala aj vo Vegane. Rada chodím nakupovať do Rakúska. Je to jednoducho tak, že tam dostanete to isté ako u nás, ale v lepšej kvalite.
Toto isté sa udialo aj v oblasti kozmetiky. Už žiadny bežný dezodorant alebo telové mlieko….O tom vám ale napíšem v inom článku, ak chcete. Nech nemiešam hrušky s jablkami.
Čo by mala jesť tehotná vegatariánka
…tak to si ani nedovolím definovať. LEBO každá sme iná, každej z nás telo inak pracuje a to ani nehovorím o hormónoch, ktoré s nami toto obdobie lomcujú. Ja som sa riadila výsledkami testov, ktoré som dostávala pri pravideľných odberoch. Ak boli v poriadku, nemala som dôvod niečo na mojej strave meniť. No a v poriadku chvalabohu doteraz boli a sú. Klop, klop. Tento prístup by som doporučovala aj vám. Jediné, čo som zmenila, že som niektoré vitamíny užívala aj v tabletkách. A tie som si vyberala veľmi dôsledne.
Mojich desatoro
V pár bodoch sa vám teda pokúsim zhrnúť, čo obsahoval ten môj druhotrimestrálny jedálniček:
1.Čo bolo na mňa nezvyklé, jedla som veľmi veľa šťavnatého ovocia. Marhule, broskyne, slivky, ooo bože, slivky som milovala. Každý deň som si dávala za hrsť čučoriedok, sušené datle,…jednoducho som sa snažila minerály ako magnézium a železo jesť v prírodnej forme. Toto mi asi nahradilo chuť na sladké, ktorú počas tehotenstva nemám nijak výraznú. Som skôr ten slaný tip a to mi ostalo aj toto obdobie. Ak budete čakať dieťatko v zime siahnite po sušenom ovocí, jabĺčkach, prírodných šťavách.
2.Strukoviny: myslím tým úplne všetky strukoviny ako hrach, šošovica, fazuľa, cícer, či olejniny ako sója, orechy, mak, arašidy
Spomínané by sme do našich jedálničkov mali ako vegetariáni a vegáni pridávať veľmi často. A ak vás napadla otázka, či vás z toho nebude nadúvať, tak vedzte, že je to skôr kombináciou potravín, ktoré vám môžu spôsobovať ťažkosti. Ale ak strukoviny nezvyknete jesť veľmi často a máte strach, skúste začať červenou šošovicou. Tá je veľmi dobre stráviteľná a aj najrýchlejšie uvarená.
Možností ako si vychutnávam strukoviny je veľmi veľa. Ako polievky,prívarky, šaláty kde strukovina hraje hlavnú úlohu, čiže napr. šošovicový šalát s grilovanou kápiou a orechmi, alebo ich môžeme v menších množstvách pridávať do iných šalátov z čerstvej či grilovanej zeleniny, pomazánky, falafel, ….
3. Obiloviny ako napríklad quinoa, pohánka a pšeno. Konkrétne quinoa je bohatým zdrojom horčíka a vitamínu B2. Vďaka jej orieškovej chuti je vynikajúca aj na sladko aj na slano. Pripravovala som si ju s grilovanou zeleninou, je super v krémových polievkach, kde pri rozmixovaní nahradí smotanu, super je na zapekanie, ako plnka do tortilla placiek alebo ako príloha k čomukoľvek.
Z pohánky je zas vynikajúca raňajková kaša, alebo ak si pohánku predpočíte, môžete ju konzumovať aj za surova. Tiež si z nej môžete pripraviť pohánkové rizoto. Pohánka je vraj dobrá ako prevencia na kŕčové žily a hemeroidy, ktoré sa môžu začať vyskytovať najmä v poslednom trimestri. Ja osobne som s týmto nemala problém, dokonca ani neviem, čo je to pálenie záhy. Toto naozaj pripisujem vyváženej strave a tým pádom dobrému tráveniu.
Z pšena som si najčastejšie robila kašu s kokosovým mliekom.
4. Bohaté na železo sú aj riasy. V tehotenstve som v sebe objavila závislosť na wakame šaláte, ktorý by som dokázala stále jesť na kilá. Toto je jedna zo surovín, ktorá ma neomrzela ani v treťom trimestri.
V zásobe som mala aj nori vločky, ktoré som si sypala do polievok, šalátov, placiek,…
Jedávala som aj sushi s avokádom alebo uhorkou.
5. Zelené smoothies boli mojim prírodným zdrojom kyseliny listovej. Tá sa vo väčšom množstve nachádza práve v špenáte a aj v avokáde, ktoré si dávam skoro do každého smoothie. Dopĺňala som ho už iba o banán, mrazené čučoriedky a ľanové semiačka.
6. Jedzte zeleninu ako brokolicu, červenú repu či ružičkový kel. Sú tiež bohaté na železo, ktorého tehotná žena potrebuje dvojnásobné množstvo. A po pôrode jeden a pol násobok bežnej dávky.
7. Klíčky – naklíčené semená sú bohatým zdrojom minerálnych látok, vitamínov, enzýmov, stopových prvkov a rastlinných bielkovín v koncentrovanej forme. Niektoré zdroje tvrdia, že konzumovať klíčky v tehotenstve nie je vhodné, čo je možno pravda, ak by ste chceli siahnuť po hotových klíčkoch v obchode. Neviete či boli dobre skladované, preto je lepšie si ich vypestovať doma. Klíčky mungo fazuliek sú hotové už na tretí deň a pre nás tehotné su super ak klíčky žeruchy, brokolice, či pšeničné klíčky. Pomáhajú tráveniu, sú super na posilnenie imunity a dodávajú chýbajúcu energiu.
8. Vitamín B – ten je trošku problém získať z rastlinnej stravy, takže som siahla po vitamínových doplnkoch. Sem tam som si dala pivo :), drožďovú nátierku a veľmi často som na záver tretieho používala lahôdkové kvasnice, ktoré mi ale na chuť prišli trošku neskôr. Resp. prvých 5 mesiacov som ich z nejakého dôvodu nemohla ani cítiť.
9. Nepreháňajte to so sójovými výrobkami – výrobky zo sóje do svojho jedálnička zaraďujú najmä vegetariáni. Jedná sa najmä o tofu, tempeh, sójové párky, sójové kocky, či granulát, sójové mlieko alebo aj jogurty, či rôzne dezerty. Mnohí možno neviete, že sója sa nachádza aj v mnohých iných výrobkoch ako tých sójových a to vo forme múky najmä v polotovaroch ako sú párky, burgre a dokonca aj müesli tyčinky.
Čo je pravda a čo sa často dopočujete aj z úst odborníkov je, že sója je najhoršie stráviteľná strukovina, treba však vedieť rozlíšiť v ktorej forme je pre nás prospešná a ktorým výrobkom sa radšej vyhnúť, resp. obmedziť ich konzumáciu. Čítajte etikety a prihliadajte na to, aby ste si vyberali bio výrobky a výrobky z fermentovanej sóje.
Naozaj bezpečné a pre nás zdravšie sú produkty z fermentovanej sóje ako tempeh, miso pasta, sójové omáčky (ale kvalitné – na čítanie etikiet si odporúčam vždy nájsť čas) a natto. Fermentácia je spôsob kvasenia, ktorý sóju zbavuje toxínov a tým pádom je pre naše telo bezpečná. Tofu, sójové mlieko či sójové mäso nie sú pre nás nebezpečné, ale mali by sa konzumovať v oveľa menšom množstve ako výrobky z fermentovanej sóje.
10. Vápnik je dôležitý pre stavbu kostí nášho bábätka a ten som konzumovala najmä vo forme maku. Samozrejme s mierou. Zdrojom vápnika je aj tmavá listová zelenina, brokolica, všakovaké semiačka vrátane chia a ľanových, ktoré som si sypala kde sa len dalo, mandle, vlašské orechy a aj už spomínané riasy.
Toto je taký základ, ktorý som sa snažila obmieňať. Veľa potravín som nespomenula, ale stačí ak sa pozriete recepty, ktoré som pridávala na blog. Poskytnú vám celkom slušný prierez.
Samozrejme, že som zjedla aj hranolky s kečupom v bufete na Kolibe :), či mastnejší falafej v placke, v stánku v meste, ale väčšinou som sa stravovala zdravo. Veľa tehotných žien si myslí, že potrebuje viac jesť, čo je hlúposť. To skôr platí v závere tehotenstva a určite sa to nevzťahuje na nezdravé potraviny :). Počula som už aj také fámy, že niektoré tehotné olizujú omietku a jedia hlinu. Dokonca mi to potvrdila aj jedna moja kamarátka, ktorá prepadla týmto chúťkam :D. Neviem čo je za tým, ale dedukujem, že možno takýmto ženám chýbajú práve vitamíny a vyvážená strava.
O tom, že by ste sa mohli pokúsiť vylúčiť biely rafinovaný cukor, a podobné neresti vám tu asi nemusím písať. Ešte by som možno dodala, že bielu múku nahraďte špaldovou, celozrnnou, pohánkovou, ryžovou,…a aj tieto uprednostňujte v bio kvalite. To isté u mňa platilo aj čo sa týka ryže, či cestovín.
Doplnky stravy
Potravinové doplnky som začala užívať až v druhom trimestri okrem magnézia a kyseliny listovej. Aj z magnézia aj kyseliny listovej máte v lekárni na výber z viacerých možností, ale ja som aj tu siahla po čistote a kvalite.
V druhom trimestri som zaradila aj omega 3 kapsule ( aj keď tu sa nejedná o vege produkt), kapsule železa a komplex vitamínu B. Inak železo by sa malo užívať s vitamínom C, aby sa vstrebávalo. A musím vyzdvihnúť vitamín B, že je veľmi dobrý na tehotenské depky a na ukľudnenie :).
Just vitamíny som si objednávala cez moju kamarátku, tak ak by ste chceli kontakt, rada vám ho posuniem a ostatné som kupovala v Biosad-e na Galvaniho. Je tam o ne dosť veľký záujem, tak ak by ste si ich aj vy chceli zadovážiť, radšej vopred zavolajte, aby ste sa neprehnali.
Bunkové soli
Určite aj vďaka nim som nebola ani len trochu chorá. Užívala som ich podľa potreby aj pred pôrodom a je to fakt supiš vec.
Našla som jeden dobrý článok, kde sú soli popísané presne pre potreby tehotných žien, tak vám sem dávam link: https://www.paula.sk/materstvo/schusslerove-tkanivove-soli-tehotenstvo-porod-dojcenie-sestonedelie/.
Tzv. bojová kombinácia Ferr Phos – Kali Phos – Nat Mur prináša energiu a posilnenie tela v akútnej fáze akéhokoľvek ochorenia. V tehotenstve (1. trimester) pomáha vyrovnať sa s novou situáciou, pri nauzei a pôsobí aj ako prevencia potratu.
Pitný režim
Vďaka vode si naše telo držíme hydratované a napomáhame tak aj odplavovaniu škodlivých toxínov z tela. Denne strácame približne 3 litre vody, ktorú treba počas celého dňa dopĺňať. Nerátajú sa však sladené a prifarbované nápoje, ktoré smerujú skôr k obezite než správnej hydratácii.
Na dodržiavanie pitného režimu sa odporúča najmä čistá pitná voda. Voda z vodovodu je čerstvá, pretože sa dlhodobo neuskladňuje, nehrozí jej riziko kontaminácie z plastu, zodpovedá prísnym kritériám kvality a je omnoho lacnejšia ako balená voda.
Osobne som striedala pitie čistej vody, vody s vytlačným citrónom, ktorá mi dodávala energiu, vodu s uhorkou, limonádu z melónu (bez cukru) a balenú Gemerku s magnéziom a vápnikom. S touto modrou flaštičkou som videla nejednu tehotnú ženu, tak zjavne nie som sama, ktorej tak zachutila.
Minerálne vody sú však vhodné len v primeranom množstve a rozhodne nie ako každodenný pitný režim. Čiže preto som minerálnu vodu striedala s vodou z vodovodu. Z bylinkových čajov som pila kamilkový a neodopierala som si ani jednu kávu denne. Avšak prvý trimester som ju úplne vynechala. Neviem, či to bolo nutné, lebo ja kávu milujem, ale mala som taký pocit, že to tak bude lepšie, kým sa bejby uhniezdi.
Inak na vodu z plastu si treba dávať pozor najmä pri vysokých teplotách a priamom slnečnom žiarení. Balená voda by nemala byť vystavená slnku a teplu, lebo vzniká riziko kontaminácie výluhov z plastu. Slnečné žiarenie a vyššie teploty okrem toho podporujú aj nadmerné množenie baktérií.
Vodu som pila z flašky, ktorú som nosila všade so sebou, aby som mala prehľad koľko som jej cez deň vypila. Ak si totiž priebežne napúštate pohár s vodou nemôžete mať podľa mňa ani šajnu :). Jedine, že by ste si robili čiarky, hihi.
Na záver druhého trimestra je čas na OGTT test
OGTT (orálny glukózový tolerančný test) sa robí medzi 24. a 28. týždňom tehotenstva.
Cvičme v rytme
Pohyb a fyzická aktivita boli pre mňa vždy veľmi dôležité. Aj preto som sa v tehotenstve neprestala hýbať. Prvý trimester to boli skôr prechádzky v lese alebo na horách. Myslím, že moje telo malo dosť práce s uhniezďovaním, tak som ho spočiatku nechcela príliš namáhať. Aj moja doktorka ma varovala, že to je veľká chyba, ktorú robí veľa budúcich mamičiek. Vyplašia sa, že budú tučné a neforemné a hneď sa vrhnú na cvičenie.
V druhom trimestri som začala navštevovať Jogu pre tehotné a neskôr som pridala aj GravidPilates a cvičenie na fitloptách. Robilo mi to veľmi dobre. Vôbec som neopúchala, cvičenie pomáhalo látkovej výmene a hlavne mi cvičenie robilo dobre aj psychicky.
Chodila som do Miracle studio na Dunajskej v Bratislave, kde dokonca robia aj tehotenské masáže a predpôrodné kurzy. Ten som tam absolvovala taktiež.
Meditácie
Vždy hovorím, že strava prispieva k tomu, aby sme sa aj mentálne lepšie cítili, ale v tomto uponáhlanom svete to podľa mňa nie je dosť. K tomu, aby som filtrovala emócie a niekedy aj úzkosť mi veľmi pomáha spev, ale aj krátke meditácie.
V druhom trimestri som sa však opäť prihlásila na kurz Mindfullnes k mojej kamarátke Mayi, do centra Plejs.
Je to niečo viac ako meditácia, človek sa učí spojiť sám so sebou v rôznych životných situáciách a prostredníctvom rôznych techník si k sebe hladá cestičky. Rozvíja sebalásku a učí sa žiť v prítomnom okamihu. Teraz som to popísala naozaj v skratke, ale ak by ste mali záujem, rada vám o tom napíšem viac. Alebo sa nakontaktujte priamo na centrum.
Pre mňa to bola opäť úžasná skúsenosť. Minulý rok som kurz absolvovala tiež, to som však ešte len chcela otehotnieť. Myslím si, že mi to k tomu aj napomohlo. No tento raz to bolo s malým človiečikom v brušku a to bola zas úplne nová skúsenosť. Odporúčam to naozaj každému. Nie len tehotným ženám.
Toľko k môjmu stravovaniu a mentálnemu nastaveniu počas prvých dvoch trimestrov. Predpokladám, že ma ešte niečo napadne, tak sem budem priebežne dopisovať.
Ak máte aj vy nejaké otázky, veľmi rada vám na ne zodpoviem dole v komentároch.
Barb.
Pridaj komentár