Zeler ako taký nevyzerá príliš vábne, avšak dajú sa z neho vyčarovať úžasné jedlá, ktoré prekvapia naše chuťové poháriky. Sme zvyknutí využívať ho najmä ako dochucovadlo do polievok, pretože svojimi vlastnosťami dokáže sčasti nahradiť soľ. Výborne sa hodí aj do nátierok, šalátov, no dnes si z neho pripravíme lahodný zeler v cestíčku z cícerovej múky.
Aký zeler si vybrať? Je chuťový rozdiel ak si kúpime zeler v bio kvalite?
Urobila som malý test a kúpila „bežný zeler“ a zeler v bio kvalite. Zeler v bio kvalite mal nepochybne lepšiu, lahodnejšiu chuť. Ak si teda idete pripravovať zelerové hranolky alebo vysmážaný zeler odporučila by som vám ho kúpiť v bio kvalite. Ale nič sa samozejme nestane, ak si kúpite obyčajný zeler v bežnom obchode :).
Recept pre 2 osoby
Čas prípravy: 35-40 minút (vrátane varenia zeleru a prílohy: zemiakov)
- zeler (cca 450 g)
- 2 PL ľanových semiačok zmiešaných s 6 PL vlažnej vody
- 50 g cícerovej múky
- 1 PL sezamových semiačok
- 1 PL lahôdkového droždia
- 100 ml vody
- kokosový olej/alebo iný olej
Príloha
- zemiaky alebo zemiakový šalát
V prvom rade si očistíme zeler a rozdelíme na štvrťky. Varíme ho v slanej vode približne 15 minút a po miernom vychladnutí ho nakrájame na kúsky v hrúbke medzi 0,5 a 1 cm.
Pokým sa fešák zeler varí, pripravíme si cestíčko zmiešaním pomletých alebo pomixovaných ľanových semiačok, ktoré si zmiešame s vlažnou vodou. Pridáme cícerovú múku, sezamové semiačka, lahôdkové droždie, ktoré jedlu dodá jemne syrovú chuť a vodu. Vymiešané cestíčko necháme cca 10 minút odstáť. Malo by byť dostatočne husté, aby nám pri obaľovaní kúskov nestekalo.
Uvarený zeler teraz obaľujeme v cestíčku a vysmážame na rozpálenej panvici na kokosovom oleji, z oboch strán.
Doma sme si ho vychutnali s obyčajnými a fialovými zemiakmi s petržlenovou vňaťkou. No nevyzerá to parádne?
Pridaj komentár