Poviem vám krátky príbeh…
Pred viac ako pätnástimi rokmi, tesne pred mojou tridsiatkou, ma po jedle často trápila únava a ťažké trávenie. Začala som teda experimentovať. Najprv som prestala jesť mäso a prešla na delenú stravu. Trochu sa mi polepšilo, ale stále to nebolo ono.
Rozhodla som sa preto vyskúšať vegetariánstvo. Na začiatku som však zistila, že keď som vyradila mäso, moje jedlá boli často fádne, málo nápadité a nezasýtili ma. Jesť iba zeleninu a ovocie nebola moja šálka kávy ani dostatočná výživa. Doma sme jedávali hlavne cestoviny so syrom a kukuricou alebo sójové kocky na rôzne spôsoby.
Úprimne, až vtedy som si uvedomila, aké chabé boli moje stravovacie návyky predtým. Keď som jedla mäso s prílohami, mala som pocit, že dostávam všetko, čo potrebujem. Pri pohľade späť mi však došlo, prečo moje trávenie nefungovalo správne: v strave som mala málo zeleniny, takmer žiadne strukoviny, obilniny, semiačka či orechy, ktoré som navyše jedla iba pražené a solené.
A tu som sa zastavila.
Začala som čítať a hľadať inšpirácie. V tom čase ešte nebolo na internete toľko informácií, takže som začala sama experimentovať a vymýšľať recepty. Objavila som, že spájanie chutí do výnimočných jedál je niečo, čo mi ide. Tieto jedlá boli nielen zdravé, ale aj mimoriadne chutné. Popritom som sa začala vzdelávať v oblasti výživy.
Vďaka tomu som začala jesť oveľa pestrejšie a spoznávať nové potraviny. To bol kľúčový moment, keď som sa konečne začala cítiť lepšie.
Kurz „Život v plnej chuti“
Tento kurz je výsledkom mojich dlhoročných skúseností s rastlinnou stravou. Ja som síce vegánka, ale kurz „Život v plnej chuti“ rozhodne nie je kurz o vegánstve. Je o rastlinných inšpiráciách a o tom, aké suroviny by mal mať každý človek na tanieri – bez ohľadu na to, akým štýlom sa stravuje.
Celozrnná rastlinná strava by mala podľa výskumov tvoriť minimálne 70 % vášho jedálnička.
V kurze vás naučím:
- ako dostať všetko, čo potrebujete, do svojho jedálnička a aký to má význam,
- ktoré potravinové skupiny by nemali chýbať na vašom tanieri,
- prečo je pestrá strava taká dôležitá,
- význam proteínov pre fyzické a psychické zdravie (s praktickými informáciami a receptami),
- ako objaviť chutné a zdravé jedlá, ktoré si obľúbia aj vaše deti,
- mať väčšiu radosť z varenia,
- efektívne plánovať jedálniček,
- objavovať nové suroviny a chute – varenie z pravých, nepriemyselne spracovaných surovín.
Obsah kurzu
1. Základné potravinové skupiny pre zdravie a energiu
V prvom videu sa dozviete, aké potravinové skupiny by nemali chýbať vo vašom jedálničku, bez ohľadu na to, či ste vegán alebo nie. Ukážem vám, ako tieto potraviny začleniť do každodenných jedál, aby boli chutné, výživné a pestré. Súčasťou je aj knižnica plnohodnotných receptov.
2. Recept na fazuľovo-quinoové placky s prílohami
Spoločne si pripravíme placky z fazule, quinoi a repy. Zároveň sa naučíte, ako variť strukoviny tak, aby boli ľahko stráviteľné. K tomu pripravíme:
- domáce tortilla placky,
- cícerové socca placky,
- coleslaw šalát,
- kešu majonézu.
Inšpirácie na ďalšie jedlá zo strukovín sú súčasťou videa.
3. Prečo a ako plánovať jedálniček (časť 1)
V tejto časti si vysvetlíme, prečo je plánovanie jedál prospešné a ako vám môže ušetriť čas, energiu a stres. Predstavím vám jednoduchý šesťkrokový postup na zostavenie efektívneho plánu.
4. Príklad týždenného jedálnička (časť 2)
Ukážem vám konkrétny týždenný jedálniček, ktorý vyžaduje minimum času na prípravu a obsahuje všetko, čo potrebujete pre vyváženú a chutnú stravu.
5. Recept na obaľované tofu s variáciami
Pripravíme si tofu v orechovej kruste s restovanou zeleninou. Pre tých, ktorí nejedia tofu alebo orechy, pridám alternatívne možnosti, aby si každý prišiel na svoje.
6. Úvod do vegánskych surovín
Prevediem vás základnými surovinami používanými v rastlinnej kuchyni a ukážem vám, ako ich využiť na maximum.
7. Trojchodové menu pre celú rodinu
- Polievka: Zelená polievka plná zeleniny – ideálna pre deti aj dospelých.
- Hlavné jedlo: Tempeh falafel, pečené zemiaky, brokolica a kapiový dip s kešu orechmi.
- Dezert: Čokoládové guličky bez cukru.
8. Vysokoproteínové jedlá pre zdravie a mikrobióm
Pripravíme tri recepty bohaté na proteíny, zeleninu a koreniny, ktoré podporia zdravie vášho črevného mikrobiómu.
9. Optimálna rastlinná výživa (s expertom)
Výživový poradca Ing. Radek Látal, DiS., prinesie odborné pohľady na rastlinnú výživu a dôležité vitamíny, ktoré by nemali chýbať v žiadnej strave – vegánskej ani bežnej.
10. Prečo a koľko proteínov potrebujeme?
Vysvetlím, aký je denný príjem proteínov a ako si jednoducho sledovať svoj jedálniček pomocou aplikácie Cronometer. Inšpirácie na proteínové jedlá sú samozrejmosťou.
Bonus: e-booky s receptami
Každé video dopĺňa e-book plný receptov, ktoré môžete okamžite zaradiť do svojej kuchyne.
Praktické informácie:
- Po zakúpení kurzu vám videá aj ebooky ostávajú. Čas je neobmedzený.
- Kurz je vhodný aj pre ľudí s histamínovou či bezlepkovou intoleranciou. Recepty a inšpirácie sú na rastlinnej báze, teda vhodné aj pre bezlaktózovú diétu.
- Cena kurzu je 79 EUR.
- Kurz si objednáte zaslaním mailu na barbora@rebarbora.blog so záujmom o kurz „Život v plnej chuti“.
- Poznámka pre tých z vás, ktorí máte zakúpený kurz „Varíme s ReBarborou“. Tento kurz je jeho nová podoba doplnená o sekciu „Proteíny v rastlinnej strave“ a úvodné video ku kurzu. Ako kurz používať. V prípade záujmu o doplnené sekcie kurzu my napíšte na barbora@rebarbora.blog. Videá vám budú doposlané zdarma.
Pridaj komentár